ÇİÇEKÇİLİK

Bayındır, son yıllarda üretimdeki artışla dış mekân süs bitkileri üretimde ilk sıraya yerleşmiştir. Üretilen dış mekân süs bitkileri özellikle belediyeler tarafından satın alınarak şehirlerin güzelleşmesine katkıda bulunmaktadır.

TARİHÇE

Bayındır’ın da içinde yer aldığı Küçük Menderes havzasının tarih öncesi dönemine ait bilgiler oldukça sınırlı olmakla beraber, bölgede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Bakır Çağı’na ait kalıntılar, havzadaki ilk yerleşimin en az bu zamana kadar indiğini göstermektedir.

DOĞA

Bayındır, tarihi, doğası ve kültürü ile keşfedilmeyi bekleyen bir turizm şehridir. Tarih severler için ilçe merkezi ve köyleriyle tam bir vaha; kültür severler için, hem festivaller ile hem de farklı etnik kimlikleri bir araya getiren yöresel yapısıyla adeta bir kitap; doğaseverler için ise coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve iklimi ile bir cennettir.

YEMEK KÜLTÜRÜ

Tarihi geçmişi binlerce yılı bulan Ege’de, yüzyıllar boyunca kuşaktan kuşağa aktarılan bir mutfak kültürü oluşmuş ve sonuçta bugün önderliğini İzmir’in yaptığı, tamamıyla özgün “Ege Mutfağı” ortaya çıkmıştır.

TARIM

İklim ve ekolojik şartlarına göre dünyada tarımsal ürün çeşitliliği bakımından ilk sıralarda bulunan Küçük Menderes havzasında yer alan Bayındır’da  tropik birkaç bitki türü dışında ekonomik öneme sahip çok sayıda bitki türü yetiştirilmektedir. Ayrıca Bayındır, son yıllarda büyükbaş hayvancılık ve süs bitkileri üretiminde gösterdiği gelişinin yanında, süt üretiminde de adından söz ettirmeye başlamıştır.

NASIL GİDİLİR?

İzmir’e 79 km uzaklıktaki ilçemize, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminalinden, TCDD Basmane Garı’ndan, Eshot otobüs seferleri ile ve ilçeler arası minibüsler ile  ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca ilçemiz Adnan Menderes Havalimanı’na 45 dakika uzaklıktadır.